Bilim nasıl ilerler? Einstein nasıl Einstein olmuştur?-1

Hiç düşündünüz mü, bilim adamlarının bizden farkı nedir de bilim adamı olabilmişlerdir? Aslında bu sorunun cevabı oldukça basit. Gelin birlikte düşünelim.

Kendimden bir örnek vererek başlamak istiyorum yazıma.


Üniversitede okuduğum yıllar içerisinde ilk iki yıl hiçbir şey öğrenmediğimi düşünüyordum. Ta ki üçüncü sınıfta bir profesorümüzle tanışıncaya dek. Bizler okuduğumuz süre boyunca, bize verilen her şeyi olduğu gibi kabulleniyoruz. Acaba neden böyledir diye soran kişi sayısı eminim 1000 kişi arasından en fazla bir kişidir. Bizler bir şeyleri geliştirebilmek için soru sormak yerine bize verilen neyse tamam deyip kabulleniyoruz. Öncelikle bu kalıptan kurtulmamız gerekmekte.

Hiç düşündünüz mü? Gökkuşağının renkleri nasıl oluşmuştur? Gökyüzü neden mavidir? Siyah renk bütün renkleri emerken, çölde neden siyah giyeriz? Soda şişeleri neden yeşildir? Bunlar şimdilik benim aklıma gelen ve çevremizdeki durumlardan sadece bir kaç tanesi.

Kendi bulunduğumuz yerlerde de böyle sorgulayarak yaklaşsak olaylara, herkesin baktığı yerden bir adım geriye yada bir adım ileriye gidip farklı bir noktadan baksak eminim bilim adamı olabilecek kişi sayısı onlarca kat artabilir.

Yıllar önce Einstein’a da sormuşlar. Siz nasıl oldu da herkesin yıllarca bulabilmek, ispatlayabilmek için uğraştığı enerji formülünü nasıl bulabildiniz diye, herkes karmaşık bir cevap beklerken Einstein çok kısa bir cevap vermiş: ” Herkes aynı yerden bakıyordu, ben bir adım yana geçip baktım.” demiş.

Söylenen şey aslında çok basit ama bir o kadar da doğru. Hiçbir şey imkansız değil. Herkes kendindeki ışığı keşfetmek için kendine dönse, belki de çok farklı şeyler gelişebilir.

Hadi gelin bugün kendimizden, çevremizden, bulunduğumuz yerden sorgulamaya başlayalım ve olan değişikliklerin nedenini araştıralım. Bakalım biz kendi hayatımızda yada başkalarının hayatında neler değiştirebileceğiz? Kolay gelsin :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.