Bahama Adaları Nerede ? Bahama Adaları Hakkında Bilgi

Bahama Adaları, Atlas Okyanusu’nda, Florida’nın güneydoğusunda, Küba’nın kuzeydoğusunda yer alan, yaklaşık 700 adadan oluşan bir ülkedir.  Florida’nın 1000 kilometre uzağında bulunan Bahama’nın en büyük adası Yeni Providence’tir. Ülkenin başkenti Nassau da bu ada üzerindedir. Ülkeyi oluşturan 700 ada ayrıca 2000 adacıkla sarılmış durumdadır.

Bahama Adaları Tarihi :

Bahama Adalarını 1492’de Kristof Kolomb okyanusu geçerken buldu. Adalar 1629 yılından başlayarak İngilizlerin egemenliği altında kaldı. Kısa bir süre için İspanyolların akınına uğradı. 1962 yılına dek, İngiltere Krallığı’nın bir sömürgesi olarak yönetildi. Ülkedeki siyasal partiler 1962 yılında bağımsızlıklarını istediler. 193 yılında bağımsızlık yolunda bir takım haklar elde edildi. Bahama Adaları 10 Temmuz 1973 tarihinde bağımsızlığına kavuştu ancak İngiliz Uluslar Topluluğu üye olarak kaldı.


Bahama Adaları Coğrafyası :

Atlas okyanusu’nda yer alan Bahama Adaları’nın başlıca adaları Büyük Bahama, Büyük Abaco, Yeni Providence, San Salvador, Mayaguana, Büyük İnagua’dır. Adalar arasından Gulf Stream sıcak su akıntısı geçer. Adaların yüzeyleri genellikle kayalarla kaplıdır. Bu nedenle ekilebilir topraklar 13.939 kilometre karelik alanın ancak 160 kilometrekaresini kaplar. Ülkenin en yüksek noktası Alvernia dağıdır. Bahama yarı tropikal iklimin etkisi altındadır.

Toplumsal Yaşam :

Nüfusun beşte dördünü Afrikalılar ve melezler oluşturur. Halkın büyük bir çoğunluğu Yeni Providence adasında özellikle de başkent Nassau çevresinde yaşar. Aslında Bahama ‘da 700 ada arasında yalnızca 30 ada meskendir. Baptist ve Anglikan Kiliseleri din konusunda egemendir. Eğitim 6-14 yaş arasında zorunludur.

Bahama Adaları Vizesi :

BORDO (Normal)  YEŞİL(Hususi)   GRİ (Hizmet)   ve SİYAH (Diplomatik)  tüm

    Türkiye Cumhuriyeti  pasaportlarına  8 Aya kadar vize uygulanmamaktadır.
2- Sınır kapılarında ibraz etmeniz gerekebileceğinden dolayı tüm seyahatlerinizde var ise
     Davetiye–Seyahat sağlık sigortası ile birlikte  Otel rezervasyonu ve uçak bileti  gibi
     evraklarınızı mutlaka yanınızda bulundurunuz.
3- Lütfen Pasaportunuzun  temdit süresinin en az 6  AY  ve Pasaportta ta  1 tane  boş
     vize  sayfasının bulunmasına dikkat ediniz. 

Başkenti : Nassau
Dil : İngilizce
Din : Anglikan,Baptist,Romen Katolik, Metodist, Yahudi Azınlığı
Para birimi : Bahama Doları

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.