Pusula Nedir ? Pusula Ne Zaman Bulundu ? Pusula Neden Kuzeyi Gösterir ?

pusula

Pusulanın icadından önce insanlar, yön bulabilmek için Güneş’ten, Kutupyıldızı’ndan ve öteki gökcisimlerinden yararlanıyordu. İlk pusulalar MS.1000 yıllarında Çin’de ortaya çıktı. Bu şöyle oldu: Dünya’nın madeni çekirdeği dev bir mıknatıs gibidir. Manyetik kuvvet çizgileri bir kutuptan ötekine doğru gider ve serbestçe hareket edebilecek konumda olan bütün mıknatısları kuzey güney doğrultusuna yöneltir. Bu olayın farkına varan Çinliler, yolculuğa çıktıkları zaman kervanın baş tarafına pusulası olan bir araba koyarlardı. Onlarla ticaret yapan Araplar, bu buluşu Avrupa’ya anıttılar. Böylece Avrupalı gemicilerde pusulaları sayesinde açık denizlere çıkabildiler.

Günümüzde kullandığımız pusula sözcüğü İtalyanca “küçük kutu” anlamındaki bossola’dan gelir. Pusula 14.yüzyıla kadar Akdeniz’e ulaştı; böylece o zamana kadar güneş ve yıldızlara bakarak yönlerini bulan gemiler artık kapalı havalarda limanlara sığınmak zorunda kalmayacaklardı.


Mıknatıs avrupalı gemicilerin işine çok yaradıysada başlangıçta kuşkuyla karşılanmıştı. Mıknatıslı iğnenin kuzeyi bulmasının da açıklanamaz gücünün kara büyüyü çağrıştırması yüzünden denizciler onun gücünden çekiniyorlardı. Onyıllar  boyunca gemi kaptanları pusulalarını gizlice incelediler. Bugün artık pusulanın ibresinin neden hep kuzeyei gösterdiğini biliyoruz. Ama yüzyıllar önce yaşamış biri için pusula gerçekten şaşırtıcı ve akla aykırı bir buluştu.

Manyetik pusula keşifleri hem hızlandıracak hem de bilinmeyene doğru atılan yeni bir adım olacaktı. Denizciler kaba şekilde çizilmiş haritalarını, belirli yerlerin taslak planlarını artık bir kenara bırakacak; bunun yerine tüm dünyayı doğru şekilde gösteren gerçek haritaları alacaklardı. Gezegenizimiz belirleyici özelliklerinden biri olan manyetik kutuplar, Dünya’nın çevresinde döndüğü eksenin yeryüzü ile kesiştiği coğrafi kutuplarla aynı değildir. Manyetik kutupların coğrafi kutuplardan biraz farklı olmasının nedeni bir sır olarak kalmışsada bilim adamları Dünya’nın manyetik alanının, jeolojik geçmişte kutupların bir çok kez değiştiğini söylemektedirler.

Bir pusulada kuzey,güney,batı,doğu gibi anayönlerin yanı sıra kuzeydoğu,kuzeybatı güneybatı,güneydoğu gibi arayönlerde gösterilir.

Denizcilik ve başka özel alanlarda kullanılan pusulalar yönleri kuzeyle yapılan açı cinsinden gösterilir. Bu pusulalarda 360 derece olarak gösterilmiştir. 0 ya da 360 derece kuzeyi, 90 derece doğuyu, 180 derece güneyi ve 270 derede batıyı gösterir.

pusula

“Pusula Nedir ? Pusula Ne Zaman Bulundu ? Pusula Neden Kuzeyi Gösterir ?” için 10 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.