Parapsikoloji Nedir ? Parapsikoloji Bilim Dalı Neler Anlatır ?

parapsikoloji

Parapsikoloji terimi son zamanlarda çok daha fazla kullanılan bir terimdir. Bir çok parapsikoloji kitapları türemiştir. Peki nedir bu parapsikoloji ?

Telepati,olacak olayları bilmek, ve doğaüstü güçleri araştıran bir bilim dalıdır.Parapsikoloji bir anlamda insanları eskiden beri ilgilendirmiş olan, başkalarının düşüncelerini okuyabilme ve ilişki gibi konuların modernleştirilmiş bir yüzü olarak görülebilir. Parapsikoloji’nin günümüzde başlıca uğraştığı alanlar, gaipten haber verme,telepatik olaylar,altıncı his ve eşyanın hareketini düşünce mental yolla etkilemdir. Bir bakıma doğaüstü güçlerin kullanımı olarak algılanmaktadır. Günümüzde Maya takvimine göre 2012 yılında dünyanın sonunun geleceği konuşulurken, bu parapsikoloji dalına girmektedir. Parapsikoloji’nin başlangıcı 1882 yılında Londra’da kurulan Society for Pyschical Research derneğinin çalışmaları parapsikolojinin başlangıcını oluşturdu. Günümüzde bir çok üniversite parapsikoloji dalı üzerine bilimsel araştırmalar yapmaktadır.


Amerika’da parapsikoloji alanında en çok araştırılan konulardan birisi de ölüm sonrası yaşam.Ölüm ötesi deneyim yaşayan insanlar yani, tıbbed ölüp daha sonra tekrar canlanan insanlar parapsikoloji alanına yönelip bu konularda araştırma yapmışlardır.

Parapsikoloji Dalına Gelen Eleştiriler Nelerdir ?

Parapsikoloji dalına bazı eleştiriler gelmiştir. Onlardan birisi olan duyu dışı algı ve psikonezi gibi olguların doğru olması durumunda, temel fizik yasalarının yıkılacağıdır. Bu eleştiriye karşı çıkan bazı parapsikologlar ruhsal gerçekleşen olguların bilim evreninin dışında olduğu görüşü benimsenmektedir. Bazıları da parçacık fiziğinin gelişerek bu tür konulara açıklık getireceğini düşünmektedirler.

“Parapsikoloji Nedir ? Parapsikoloji Bilim Dalı Neler Anlatır ?” için 4 yorum

  1. Parapsikoloji insan zihninin şu ana kadar el attıgı arastırma sahalarının en önemlisi .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.