Klavyede yeni türk lirası simgesi nasıl kullanılır?

TLSimge

Yeni Türk Lirası simgesi klavyede nasıl kullanılır?

İlk defa paramızın bir simgesi oldu. Yeni Türk Lirası simgesini klavyeden kullanabilmek için Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası bir program sundu.

Bu programı bilgisayarınıza indirdikten sonra, http://www.tcmb.gov.tr/yeni/iletisimgm/TLSimge/kurulum.html ilgili linkten programı indirebilirsiniz.


TCMB sitesinden programı indirdikten sonra AbakuTLSymSans yazı tipini seçtiğiniz taktirde AltGr+T ve Ctrl+Alt+T tuş kombinasyonları ile TL simgesini kullanabiliyorsunuz. Programı kapatmak için, sistem menüsü alanından TL simgesini sağ tıklayarak Çıkış seçeneğini seçmeniz yeterli oluyor.

İlk windows güncellemesinde, işletim sistemiyle beraber türk lirası simgesinin bilgisayarlarda default hale geleceği de öngörülüyor.

Yeni tl simgesini jpeg olarak kaydetmek içinse bu makalede bulunan dosyayı bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz…

“Klavyede yeni türk lirası simgesi nasıl kullanılır?” için 10 yorum

  1. ya sakın inanmayın çok tehlikeli bir şey 2 saçma inanamadım bilgisayara 3 kez format attım anca düzeldi

  2. Bu arada simge lazım olduğunda; Başlat/Donatılar/Sistem Araçları içerisinde “Karakter Eşlem” i tıklayıp “Abaku” isimli yazı tipinden simgeyi kopyalayıp yapıştırın..

  3. Windows ta sakın bu programı kurup çalıştırmayın! Program hatalı, klavyeniz saçmalayacaktır. Eğer çok gerekli ise programı kurun ama çalıştırmayın! Programların bulunduğu klasöre gidin TCMB diye bir klasör olacak içine girin “Abaku” isimli yazı tipini Windows dizinindeki fontların bulunduğu klasöre atın ve programın kurduğu klasörleri ve programı silin gitsin.. Böylesine ufacık bir programı bile devlete çalışan kişilerin beceremediğine YUH diyorum..

  4. yükledikten sonra klavyede hiçir tuş basmadı. + program ekle kaldırdan mause ile programı kaldırdıktan sonra pc’yi kapatıp açtım düzeldi. Allahtan tek çalışan Mause kalmışta silebildim. Böyle saçma bir simgenin de ancak böyle bir çalışmama getirmesi normal

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.