16 büyükşehir belediyesi daha geliyor, 2011 yeni büyükşehir olacak belediyeler hangileri?Mh

Mhp tarafından bugün meclise gelen kanun teklifiyle beraber hali hazırda 16 tane olan büyükşehir belediyelerin sayısı bu teklif kanunlaşırsa 32 adet olacak…

MHP’li milletvekilleri tarafından TBMM Başkanlığına sunulan bir kanun teklifi ile, Büyükşehir kriteri olan 750 bin nüfusun, 400 bine indirilmesi istendi. Teklif benimsendiği taktirde, halen 16 olan Büyükşehir Belediyesi sayısı 32’ye yükselecek. Son nüfus sayımına göre, Türkiye’de merkez nüfusu 400 binin üzerinde olan 16 il bulunuyor.


MHP milletvekilleri Akif Paksoy, Oktay Vural, Osman Durmuş ve arkadaşlarınca hazırlanman kanun teklifinde, Büyükşehir olma kriterlerini taşıyan ancak nüfusu 750 binin altında kalan birçok şehir bulunduğu belirtildi. Gelişmişlik düzeyi, fiziki yerleşme, turizm potansiyeli olan birçok ilin Büyükşehir olma kapasitesinde bulunduğu vurgulandı.

16 BÜYÜKŞEHİR 32 OLACAK

Kanun teklifi benimsendiği taktirde merkez nüfusu 400 binin üzerinde bulunan Aydın, Balıkesir, Denizli, Elazığ, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Ordu, Sakarya, Sivas, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van da bu kategoriye girecek.

Türkiye’de halen Adana, Ankara, Antalya Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Mersin, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Sakarya ve Samsun olmak üzere 16 Büyükşehir bulunuyor.

“16 büyükşehir belediyesi daha geliyor, 2011 yeni büyükşehir olacak belediyeler hangileri?Mh” için 3 yorum

  1. Mecliste büyük şehir kriterlerine 40 bin nüfus istenmedi . İl merkezi 400 bin olanların buyukşehir statüsüne dahil olması istendi. Yanlışlık olmasın ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.