Cahit Erol’un PKK’YA KARŞI BİREYSEL TAZMİNAT DAVASI

Hakkâri’nin Durankaya beldesinin Geçitli köyü yakınlarında, yolcu minibüsünün geçişi sırasında yola yerleştirilen mayının patlaması sonucu 9 kişinin ölmesi, Yüksekova’da 3 kişinin cenaze töreni sırasında ilçe merkezinde meydana gelen bir patlamada, 9’u polis, 13 kişinin yaralanması, patlamada yaralanan polisleri taşıyan ambulansın kaza yapması şeklinde süregelen olayların, Eylül ayının gündemini işgal ettiği biliniyor.

Hakkâri’nin Durankaya beldesinin Geçitli köyü yakınlarında, yolcu minibüsünün geçişi sırasında yola yerleştirilen mayının patlaması sonucu 9 kişinin ölmesi, Yüksekova’da 3 kişinin cenaze töreni sırasında ilçe merkezinde meydana gelen bir patlamada, 9’u polis, 13 kişinin yaralanması, patlamada yaralanan polisleri taşıyan ambulansın kaza yapması şeklinde süregelen olayların, Eylül ayının gündemini işgal ettiği biliniyor. Bu olaylarda da her terör olayında olduğu gibi geride acılı aileler, yıkılan ocaklar ve tahrip olan hayatlar kalıyor. Ölenlerin ve yaralananların aileleri, bir çok insanın zarar görmesine sebep olan hain ve insanlık dışı saldırıların mutlaka aynı bölgede başka birilerinden yardım alınarak yapıldığını, yataklık yapan kişilerin askeriyeye malzeme taşıdığı söylentileri yayılan Cahit Erol’u hedef gösterdiği için söz konusu eylemin gerçekleştiğini belirtiyor.

Saldırının kendisine yönelik yapıldığından emin olduğunu dile getiren Cahit Erol, “Saldırıyı PKK yöneticilerinden Bahoz Erdal kod Fehman Hüseyin’in yaptığının açıklandığını,  sorumlusu Fehman Hüseyin’se PKK’ya da dava açacağını” söylüyor. Eşinin geceleri “Oğlum geldi” diyerek kalktığını, psikolojisinin düzelmediğini, oğlunun 28 bin TL’ye aldığı servis aracının bile borcunu ödeyemediğini, saldırganların hem hapis hem de tazminat cezası almasını istediğini vurgulayan Erol, sadece mayının patladığı yerde telefon çektiğinden saldırıyı yapanların düz ovada kaçmasının desteksiz mümkün olmadığını da sözlerine ekliyor.


Terör olayında minübüs şöförü oğlu Aydın Erol’u kaybeden acılı baba Cahit    Erol’un dava açması halinde PKK’ya vatandaşlar tarafından açılan ilk maddi ve manevi tazminat davasının yaşanmış olacağı kaydediliyor. Bu arada can ve mal kaybına uğrayan vatandaşların, güvenliklerini sağlayamadığı gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı’na dava açtıkları ve tazminatı Bakanlığın ödediği, şehit olan güvenlik güçlerinin yakınlarının tazminat taleplerindeyse tazminatı yine devletin ödediği ancak muhatap bulması durumunda saldırıya karışan PKK’lı veya ailelerinden tazminatın tahsil edilmesine çalışıldığı hususları ise, bilinenler arasında yer alıyor.

Hakkari’deki saldırıyı bizzat gerçekleştirdiği açıklanan ve Cahit Erol’un açmaya kararlı olduğu maddi ve manevi tazminat davaları sonucu köşeye sıkışacak olan terör örgütü PKK’nın, bu olaydan bir nebze de olsa ders alması ve bundan sonra şiddetten koşulsuz vazgeçmesi bekleniyor.

Helin Demir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.