Recep Tayyip Erdoğan’dan Tek Tip Askerlik ile ilgili açıklama

Tamam, niye rahatsız oluyorlar? Bakın Ben 7 yıl, 8 yıl önceyi tavsiye ederim. 8 yıl önce yine eşli yapılıyordu ve her insan eşiyle beraber rahatlıkla oraya geliyordu.

Erdoğan, 29 Ekim’de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün vereceği Cumhuriyet Bayramı resepsiyonuna CHP’nin boykot ederek gitmeyeceğinin sorulması üzerine, ”Cumhurbaşkanımızın uygulaması görevinin başladığı ilk anlarda başlamış bir uygulamaydı. Bundan önce biliyorsunuz sadece bir tekli uygulama yapılıyordu. Şimdi tekrar o tekli uygulamaya dönüldü. Tekli uygulama yapılırken rahatsız olmayanlar şimdi tekrar tekli uygulamaya dönünce niye rahatsız oluyorlar? Olay bu kadar basit. Bunu bu kadar abartmanın da hiçbir anlamı yok” dedi.

Bir gazetecinin ”eşli davetten dolayı galiba” sözleri üzerine de Başbakan Erdoğan, ”Tamam, niye rahatsız oluyorlar? Bakın Ben 7 yıl, 8 yıl önceyi tavsiye ederim. 8 yıl önce yine eşli yapılıyordu ve her insan eşiyle beraber rahatlıkla oraya geliyordu” dedi.


Erdoğan, şöyle devam etti:
”Daha sonra malum yine eşli olarak devam edildi. Ancak kişiler ayırt edilmeye başlandı. Yani ciddi manada bir ayrımcılık başladı. Şimdi ise eşli olarak, hiç kimseyi ayrıma tabi tutmadan, herkesi eşli olarak davet ediyor Sayın Cumhurbaşkanımız. Bundan niye rahatsız oldunuz?

Bu alanlar bizim alanımızdır, halkın alanıdır, cumhurun alanıdır. Cumhurun giremediği bir yer olamaz, vatandaşın giremediği bir yer olmaz. Vatandaşa hiçbir yeri yasaklı hale getiremezsiniz ve bu ülke şu anda bunu çözüyor. Bunu bir defa böyle göreceksiniz ve böyle anlayacaksınız.”

NATO’nun Türkiye’den profesyonel askerliğe geçmesini beklediğini beirten Alaboyun şöy le ko nuş tu: “Tek tip bir çö züm de ğil. Bu sadece farklı askerlik hizmetlerini tek süreye indiriyor. Burada kesin çözüm profesyonel askerlik. 800 bin askerimizin yüzde 20’si geri hizmetlerde çalışıyor. Türkiye zorunlu askerlikle kariyer askerlik arasında bir seçim yapmak durumunda. Kariyer askerlik sistemine geçildiğinde Mehmetçik’in geri hizmetlerde kullanılmasına da gerek kalmayacak. Terörle mücadelede profesyonel birlikler savaşacağı için başarı daha fazla olacak. Bütün dünya şu anda kariyer askerliğe geçti.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.