ekonomi:yatırım,yatırım yapılırken dikkat edilmesi gerekenler,yatırım araçları,yatırım yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Birçoğumuz ay başında elimize geçen parayla hemen bir yatırım aracı bulup,parayı orda değerlendirmek isteriz.Ancak körü körüne yapılan yatırımların yatırımcıya yarardan çok zarar getirdiği aşikardır.Bu noktada yatırım yaparken,yatırım aracı seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır.Peki bu noktalar nelerdir?

1. Hızlı kar imkanı için çok acele yatırım yapmanızı söyleyen beklenmedik telefon, mektup veya tanımadığınız bir kişinin ziyaretinde çok dikkatli olun.


2. Kısa zamanda yatırımınıza yüksek getiri verileceği veya paranızın iki katına çıkarılacağı gibi sözlere şüphe ile bakın.

3. “Yarın çok geç olacak” veya “altın fırsatın avantajından faydalanmak isteyenlerin uzun bir bekleme listesi oluşturduğu, bunun için çabuk davranmak gerektiği” gibi sözlerle baskı yaparak para talep edenleri geri çevirin

4. Yatırım öncesinde, ilgilendiğiniz yatırım aracı ve şirketle ilgili izahname, halka arz belgesi, mali tablolar veya benzer dökümanları sorun. Sonra belgelerde küçük yazılar ile yazılmış şeyleri dikkatlice okuyun ve herhangi bir sey imzalamadan önce şartları doğru olarak anladığınızdan emin olun.

5. Herhangi bir tereddütünüz olursa, bir taahhüte girmeden önce avukatınızın veya yatırım danışmanınızın görüşünü alın.

6. Yaptığınız yatırımların, yani alınan hisse senetlerinin Kurul’a kayıtlı olan senetler olmasına dikkat edin. Bölgenizde yerel gazetelerde ilan vererek veya Kurul’a kayıt yaptırmadan senetlerini satan şirketlere kesinlikle ortak olmayın.

Esas olarak yatırım yaparken bu 6 ana etmene çok dikkat etmeliyiz,herkese hayırlı ve helal kazançlar…

“ekonomi:yatırım,yatırım yapılırken dikkat edilmesi gerekenler,yatırım araçları,yatırım yaparken nelere dikkat etmeliyiz?” için 2 yorum

  1. saçmalık bebeğiimm ;) yatırımda neymiş??? işine gücüne bak yatırımı salla yatırım yapıyım derken batmaa

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.