sağlık:hamilelikte dikkat edilmesi gereken şeyler?anne adayların dikkat etmesi gerekenler

Birçok anne adayı hamileliğinde yaptığı yanlışların cezalarını doğumdan sonra ya çocuğun sağlıksız doğmasıylada ya da psikolojik rahatsızlıklarla ödüyor.Hamilelikte anneler hiç dikkat etmediği kadar kendi kişisel fiziki ve ruhi sağlığına dikkat etmeliler ve birtakım şeylerden de kaçınmalılar.Peki kaçınılması gerekenler nelerdir?gerçekportal olarak size bu konuda bilgi vermeye çalışacağız…

Öncelikle 3 şeyden çok ama çok uzak durmak gerekiyor,peki nedir bu 3 şey…

alkol,sigara ve kafein elbette…


ALKOL
Hamileliğimizinikinci ayına kadar genellikle hamile kalındığından Alınan Habersiz olduğumuz için;bunu bilmemiz halinde asla yapmayacağımız şeyleri,bilmeden yaparız. Hamilelik süresince fazla içki içmenin bebekte birçook sorunayol açtığı gösterilmiştir.Bebeğin kan dolaşımına girenalkol miktarının anne kanındaki alkol yoğunluğuna yaklaşık olduğu ve anneninaldığı alkolü bebeğinde paylaştığı göz önüne alınırsa bu pekdeşaşırtıcı sayılmaz. Alkolü bedenden atmak için gerekenn süre bebekte annenin ikikatıdır. Yani anne hafif çakırkeyifkenn, bebek sarhoştur.
Hamilelik boyunca ağır alkol alımı (günde 5-6kadeh şarap, bira, rakı) ciddi doğum komplikasyonlarının yanı sıra bebekleilgili alkol sendromunada yol açar. Bu durumda bebeknormalden küçüktür ve genellikle zihinsel özürlüdür. Baş, yüz, kollar, bacaklarve merkezi sinir sisteminde(beyin ve omurilik) birçook yapı bozukluğu vardır.Ayrıca bu bebeklerde yeni doğan döneminde (doğumsonrası ilk 28 gün) ölüm oranı yüksektir. Bebekte daha sonra çocukluk dönemindede öğrenimsel, davranışsal ve toplumsal uyumla ilgili sorunlar oluşur.
İçki içmeyi sürdürmenin riski doza bağlıdır,nekadar çook içerseniz ,bebeğinize vereceğiniz zarar o kadar çook olur. Hamilelikteorta derece alkol tüketimi bile(günde 1-2 kadeh) düşükriskinin artması, düşük doğum ağırlığı ve doğum sırasında komplikasyonlar gibiçeşitli ciddi sorunlara yol açabilir. Çocuklar büyüdüğün dede davranışlarını,öğrenme yeteneklerini ve çevrelerinegösterecekleri uyumu etkilemektedir.
Bazı kadınlar hamilelikleri süresince hafif örneğin geceleri birkadeh içmelerine karşın sağlıklı bebekleri olabilir.Ancakbunun hiçbir garantisi yoktur. Hamilelikte güvenli alkol dozu, eğer varsa bilebilinmemektedir. Eğer gün sonunda yorgunluğunuzu atmak için bir kokteyl almayıveya akşam yemeğinde bir kadeh şarap içmeyi adet haline getirdiyseniz, belkide şimdi bu yaşam biçiminizi değiştirmenin tamsırasıdır. Gevşemek içim içki alıyorsanız müzik, masaj, ılık banyo, spor, okumagibi bAşka yöntemleri seçebilirsiniz.

SİGARA
Hamilelikten önceiçtiğiniz süre ne kadar olursa olsun sigaranın gelişmekte olan bebeğe zararverdiği konusunda kesin bir kanıt yoktur. Ama hamilelik sırasında içilen sigarakesin ve belgelenmiş hasarlar vermektedir. Sigara hamilelikte düşük ve ölüdoğuma sebep olduğu gibi çeşitli komplikasyonlarda sigara içen anNelllerde çookdaha sık gözlenmektedir.Bunlar arasında vajinal kanama, anormal plasenta yerleşimi,plasentanınerkenn ayrılması,erkenn kese yırtılması ve erkenn doğumdur.

Sigaranın en sık rastlananetkisi ise düşük doğum ağırlığıdır. Sanayileşmiş ülkelerde küçük doğanbebeklerin üçte birinden sigara sorumlu tutulmaktadır.Düşükdoğum ağırlığı ise beraberinde artan hastalık ve bebek ölüm riskini getirir.
Sigaranın bAşka potansiyel riskler ide vardır. AnNellleri sigaraiçen bebeklerde apne (ani soluk almanın durması)olasılığı fazladır. Sigara içmeyen anNelllerin bebeklerine göre Ani Bebek ÖlümSendromu iki kat fazladır. Ayrıca genelde sigara içen anNelllerin bebekleriiçmeyenlerinki kadar sağlıklı değilldir. Bu bebeklerin büyümelerinin sigaraiçmeyen anNelllerin bebeklerinin büyümelerine yetişemediğine,uzundönemde bedensel ve zihinsel kusurları olduğuna ve hiperaktifolduklarına dair kanıtlar vardır.
Bir çalışmada hamilelik sırasında ve sonrasında sigara içenanNelllerin çocuklarının solunum sistemi hastalıklarına daha yatkın olduğu, diğerçocuklara göre daha kısa boylu oldukları ve okul başarılarının daha az olduğugösterilmiştir. Bütün bu yan etkilere sebep olan karbonmonoksitzehirlenmesi; annenin kanındaki yüksek oranda karbonmonoksitinplasenta yolu ile bebeğe geçmesi ve bebeğin daha az oksijen almasıdır.Sigaraiçtiğinizde bebeğiniz duman dolu bir rahmin içine hapsedilmiş olur, kalpatışları hızlanır. Hepsinden Kötü (kem)sü büyüyemez ve gelişemez.
Alınan Haberler hep Kötü (kem) değilldir. Bazı çalışmalar hamileliğin erkenndöneminde sigara içmeyi bırakan kadınların (4.aydan önce olmalı) bebeğe zararverme riskini sigara içmeyen anNelllerle aynı düzeye innDirdiğini göstermektedir.Daha erkenn olması çook daha iyidir ama sonayda bile sigarayı bırakmak, doğum sırasında bebeğe giden oksijen akımınıkorumaya yardımcı olur.Bazı kadınlar için sigarayı bırakmak hamileliğin erkenndöneminde ani bir tiksinti geliştiğinden çook kolaydır. Eğer bu kadar şanslıdeğillseniz, bAşka yöntemleri hatta hipnozu bile deneyebilirsiniz.

İnsanların çoğu sigarayı bıraktıklarında yoksunluk belirtileri yaşarlar.Bu belirtiler ve yoğunlukları kişiden kişiyedeğişir. En sık görülenler sigara için çook şiddetli özlem duymak, sinirlilik,kaygı, huzursuzluk, eller ve ayaklarda uyuşma, baş dönmesi, yorgunluk, uyku vemide bağırsak bozukluklarıdır. Bazı insanlar ise başlangıçta hem bedensel,hemde zihinsel güçlerinde azalma hissederler. Bütünbunlar geçici durumlardır ve bunları azaltmak için bir şeyler yapabilirsiniz.Kahveden kaçının, çünkü sinirliliğinizi arttırabilir. Dinlenin, alıştırma yapın(nikotinden aldığınız uyarının yerini doldurmak için). Zihninizi bir kaç gündinlenmeye bırakın, zihinsel çaba gerektirmeyen işler yapın, sinemaya yadasigara içmenin yasak olduğu yerlere gidin.Sigarayıbırakmanın Kötü (kem) etkileri birkaç gün ile birkaç hafta arasında sürer,ama yararısiz ve bebeğiniz için yaşam boyu devam edecektir.

Sigara içmek yalnız içen kişiyi değill,çevresindekiherkesi etkiler.Buna karnında gelişmekte olan bebeği ile anne adayıda dahildir. Bu nedenle eşiniz,evinizdeyaşayanlar yada yan masada çalışan iş arkadaş (dost)ınız sigara içtiğinde neredeysesizin içmeniz kadar etkilenecektir. Eğer eşiniz sigarayı bırakmayacağını söylüyorsa,ona en azından evin dışında yada sizden vebebeğinizden uzakta içmesini söyleyebilirsiniz. Sigarayı bırakması şüpesiz hemkenndi sağlığı hemde bebeğin doğduktan sonraki uzundönem sağlığı için çook daha iyidir. Çalışmalar, annenin yadababanın sigara içmesinin çocuklarında solunum sorunlarına ve akciğergelişiminde bozulmaya neden olduğunu
göstermiştir.

KAFEİN
Kafein kahve, çay, kolagibi içeceklerde bulunur ve annenin aldığı kafein plasentadan geçerek bebek kandolaşımına girer. İnsanlar üzerinde ve gelişen bebeğe kafeinin nasıl bir etkiyaptığı yada zararı olup olmadığı henüz tam açıklığakavuşmuş değilldir. Ama en son çalışmalardan biri günde 2 fincan kahve eşdeğerikafeinin düşük riskini iki katına çıkardığını göstermiştir.Anneadaylarının eldeki bilgiler artana kadar kahve içmemeleri daha akıllıca olur.
Kafeinli kahve, çay yada kolayıbırakmanız için bAşka ek nedenlerde vardır. Hepsinden önce bunların idrarsöktürücü etkiside vardır, anne ve bebek sağlığı içingerekli olan sıvı ve kalsiyumu bedenden uzaklaştırır.Sıkidrara çıkma sorununuz varsa, kahve bunu arttıracaktır.

Sağlıklı doğumlar ve unutmayın ki iyi bir hamilelik sağlıklı bireyler için çok önemlidir….

“sağlık:hamilelikte dikkat edilmesi gereken şeyler?anne adayların dikkat etmesi gerekenler” için 14 yorum

  1. çooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooook dagru annonim söyledin

 1. bu ne yhaaa siz buna bilgimi diyosunuz bunu bizde biliyoruz performans ödevinine bu yazılırmı yazılırmı yha ne kdar sçma offfffffffffffffffff:(((((

 2. BERBATTTT BİŞE BU NE YA BİZ NE DİOK SİZ NE DİONUZ

  2 TANE FELANMI ÖNLEM ALINIR ALKOL VE SİGARAYA

  DİKKAT EDİLMEKTİR BAŞKA YOMU RADYASYON FLAN

  ONLAR YOKMU BENCE BERBATTT BİŞEEE :((

 3. bnde izmir focaya düştüm ama acemi birliğim orda ustayı bılmıom gidip görücez vatan gorevı kutsaldır komutan lar ne kadar kotu olursa olsun farketmez

 4. bunu mu yazdınız yhaaaaaa gazi hoca bunu istemiyoooooooooooooooooooo bence daha iyi bilgiler yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.