sağlık:bağışıklığı güçlendirmek için yapılması gerekenler,sağlık ve bağışıklığa faydası olan meyveler

Bağışıklık sistemi sorunlu olan ve bu nedenle sık sık hastalık geçiren okuyucularımız için güzel bir yazı.

Bu yazıda hangi meyvenın hangi faydasının olduğu,bağışıklık kazanmak için hangi meyvelerin hangi hastalığa iyi geldiğini analiz ediyor olacağız.

1. Nar: Antioksidan deposu olan nar, beyin için faydalıdır. Gerçekte, bazı araştırmalar bir narın içinde yaklaşık 600 tanesi olan meyvenin yeşil çaydan 3 kat daha fazla antioksidan içerdiğini gösteriyor.


2. Acai Çileği: Güney Amerika yağmur ormanlarında yetişen çilekte, omega yağ asitleri, protein ve lifin yanında yaban mersininden 2 kat daha fazla antioksidan bulunuyor. Oldukça güçlü olan meyve hakkında yapılan bazı araştırmalar, laboratuar çalışmalarında kanser hücrelerini öldürdüğünü gösterdi.

3. Avokado: Yumurta şeklindeki meyve, kanser, kalp ve şeker hastalığı riskini azaltan sağlıklı tekli doymamış yağ içeriyor.

4. Yaban Mersini: Kuzey Amerika’ya özgü yaban mersini bu ülkede temel bir besindir. Küçük yaban mersinleri antioksidanlarla dolu ve aynı zamanda yaşlanmayı önlüyor, beyin ve görme fonksiyonunu geliştiriyor.

5. Kızılcık: Sadece idrar yolu enfeksiyonlarıyla savaşmada etkili olmayan kızılcık, hücreleri serbest radikaller diye bilinen bileşiklere karşı koruyan antioksidanlarla dolu.

6. Goji Berry (Kurt Üzümü): Çin, Moğolistan ve Tibet’te Himalayalar’da bulunan, ülkemizde kurt üzümü olarak bilinen meyve, 6 bin yıldır, herbalistler tarafından karaciğeri korumak, görüş bozukluğuna yardımcı olmak, bacakları güçlendirmek, bağışıklık sistemini desteklemek ve anti-aging olarak kullanıyorlar. Bu üzümlerde, gözün retinasını koruyan karoten içeren maddeler bulunuyor.

7. Kivi: Günlük C vitaminine mi ihtiyacınız var? Bunun için biraz kivi yemeniz yeterli. Çünkü kivi, portakaldan daha fazla C vitamini ile en az muz kadar potasyum içeriyor.

8. Mangosteen: Güneydoğu Asya’ya özgü olan meyve, Mayo Clinic’in sitesinde rapor ettiği gibi önemli derecede antiinflamatuar etkiye sahip. Tropikal olan bu meyve, aynı zamanda zengin bir antioksidan kaynağı ve laboratuarda antiinflamatuar etkiye sahip kimyasallar içeriyor.

9. Noni meyvesi: Güneydoğu Asya’ya özgü olan meyvede bol miktarda antioksidan bulunuyor. Yüksek kan basıncını düşürmeye ve mafsal ağrısnı hafifletmeye yardımcı oluyor.

10. Seabuckthorn (Yalancı iğde): Yumuşak ve sulu olan meyve Avrupa ve Asya’da yetişiyor. C vitamini bakımından zengin olan yalancı iğde bağışlık sistemini destekliyor.

“sağlık:bağışıklığı güçlendirmek için yapılması gerekenler,sağlık ve bağışıklığa faydası olan meyveler” için 3 yorum

  1. Bağışıklık sistemini korumanın yollarından biri de tarım ilaçlı, hormonlu ve suni gübreli meyve ve sebzelerden uzak durmaktır. Tarım ilaçları toprağa ve yeraltı sularına karışır, bizimde vücudumuza kimyasal savaş açarlar. Bu ilaçlar iç organlarda toplanır, karaciğere, üreme organlarına ve beyne zarar verir. Vüzcutta stoklanan bu maddeler anneden bebeğe geçer. Alzheimer ve parkinson gibi hastalıklar ile böcek ilaçları arasında bağlantı olduğuna dair veriler vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.