sağlık:domuz gribi nedir,domuz gribi belirtileri ve ülkemizin domuz gribi karşısındaki durumu

Son günlerde dünya gündemini şarbon,kuş gribinden sonra bir de domuz gribi meşgul etmiş durumda.İlk olarak meksikada görülen bu hastalığın belirgin bir belirtiside yok bildiğimiz grip gibi halsizlik,yüksek ateş ve kusma belirtilerin bazıları.Birçok ülke gümrüklerinde ve havalimanlarında bu hastalığa karşı önlemlerini almış durumda peki ülkemizde durumlar nasıl?

Konuya ilişkin resmi açıklama ise şu şekilde,Sağlık Bakanlığı, yurt dışında çok sayıda kişinin ölümüne yol açan “Domuz Gribi” ile ilgili olarak Türkiye’de “bildirilmiş herhangi bir vaka bulunmadığını” açıkladı.


Bakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği’nden yapılan yazılı açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü’nün “Domuz Gribi” salgınında “evre 4″e geçildiğini ilan ettiği anımsatılarak, şunlar ifade edildi:

“Bu kararla insandan insana bulaşma olduğunu gösterir bilimsel verilerin mevcut olduğu ve virüsün toplumda salgın yapma potansiyelinin bulunduğu duyurulmaktadır. Bununla birlikte ülkemizde bildirilmiş herhangi bir vaka yoktur.

“sağlık:domuz gribi nedir,domuz gribi belirtileri ve ülkemizin domuz gribi karşısındaki durumu” için 1 yorum

  1. Çok tehlikeli bir salgın hastalığa benziyor.Eğer yayılırsa kuş gribinden çok daha fazla can alacağını düşünüyorum.Ülkemizde gerekli tedbirlerin alınması gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.