zayıflama:kilo vermek için yapılması gerekenler,zayıflamak için yapmanız gereken 13 şey

Birçok bayanın en büyük şikayetlerinden biridir,aşırı kilo şikayeti.

ne yesem yarıyor,o kadar spor yapıyorum ama işe yaramıyor,bir sürü diyet yaptım ama bir faydası olmadı gibisinden sıkıntıları çok sık duyarız.

Bu yazımızda da bu sıkıntıları olan yani kilo sorunu olanların kilo vermek için izlemesi gereken 13 yolu anlatacağız.

1-Porsiyonlarınızı kontrol edin

Porsiyonlarınızdan kesmeniz, az bile olsa, her gün yüzlerce kaloriden kurtulmanızı sağlayacaktır hem de aç kurt olmadan. Amerika Tüketim Federasyonundan Carol Tucker Foreman’in dediğine göre, Amerikalarının aldığı kalori miktarı günde 167 kalori artmış.. Bu da her yıl için 17 kilo artış demektir. Bu bile porsiyonları küçültmek için bir nedendir. Sağlık haberlerine göre, Amerika’daki servis boyutları,insanların ihtiyacı olanın iki katı büyüklükte. Süper büyük porsiyonlar, halkın göbeğinin sürekli büyümesine neden oldu. Yediklerinizi kontrol altında tutabilmek için orta büyüklükte porsiyonlar kullanın. Ve şu kuralı hatırlayın: Tabağınızı 1/2’si meyve ve sebzelerle kaplı olacak, 1/4’ü tahıllarla veya baklagillerle ve geri kalanı ise iskambil kağıdı büyüklüğündeki yağsız etle (balık, derisiz tavuk).

2-Günde 5-6 defa yeyin

Porsiyonların küçülmesi ve yavaş yenilmesinin yanı sıra, sık sık yemek metabolizmanızın hızlı çalışmasına ve şeker değerinizin tutarlı gitmesini sağlar.Sık sık yediğiniz zaman , kendinizi kontrol edip ve 3 öğün yediğiniz zamankinden de daha küçük porsiyonlarda yemek yemelisiniz. Oretalama bir adam günde 2500 kalori tüketmelidir. Sizde alacağınız kaloriyi öğünlere bölmelisiniz.

3-Ara öğünler


Emin olabilirsiniz ki ara öğün dendiğinde bu peynir veya kurabiyeleri kapsamıyor. Ara öğünlerde genelde çiğ ve organik gıdalar tüketilmeli. Elma ve armut gibi meyveler, havuç gibi sebzeler, tahıllı besinler, pirinç keki veya kraker gibi ve yüksek proteinli gıdalar yağsız yoğurt, süzme peynir. Bunların hepsi lezzetli ve az kalorili ara öğünleridir. Ara öğünlerinizi 200 kalorinin altında tutun.

4-Bol su için

Biliyorum bu ipucunu milyonlarca kez aldınız ama çok su içmek ve vücudunuzda su bulundurmak sabit kiloda kalmak için çok önemlidir. Günde 8 bardak su içiyorsunuz, eğer fiziksel yoğunluğu olan bir işiniz varsa daha fazla, böylece susuzluk ve açlığı birbirine karıştırmayacaksınız. Bir dahaki sefere yiyecek bir şeylere saldırmak istediğinizde, onun yerine su içmeyi deneyin. Açlığınızın geçtiğini görünce şaşıracaksınız. Eğer su içmekten hoşlanmıyorsanız, suyun içine limon parçacıkları koymayı deneyin. Veya çay-naneli veya papatyalı.

5-Geceleri karbonhidrat yemeyin

Basit karbonhidratlar şeker ve ekmek gibi, kalori olarak yüksektir ve çabucak sindirilirler ve insülin seviyesini yükseltirler. Meyve, sebze, tahıllar gibi kompleks karbonhidratlar ise yavaş yakılırlar. Belirli bir saatten sonra karbonhidrat tüketmediğinizde (mesela 16.00), sonraki saatlerde vücudunuzun brownie, kek gibi yağlı gıda isteme olasılığı düşecektir. 1 tabak Karides veya 1 avuç tuzsuz ve sossuz badem gibi glisemik indeksi düşük olan yiyecekleri tüketin, kan şekeriniz ve açlık düzeyiniz istikrarlı olsun.

6-Beslenmenizden tuzu çıkarın

Tuz vücudunuzda su tuttuğu için, tuz tüketiminizİ azalttığınız zaman, vücudunuzda daha az su tutulacaktır. Tuz aynı zamanda yüksek kan basıncının yol açtığından, tuzu azalttığınız zaman daha sağlıklı bir kalbe sahip olacaksınız.

7-Kilo verdiren hap alın

Kilo vermenize ve daha iyi bir vücuda sahip olmanıza yardımcı olacak birçok hap ve doğal ürünler var. Ancak bu ürünlerden bazıları vücudunuza zararlı Ephedra, kafein, diüretik veya kalp ritminizi arttırarak ölüme bile yol açabilecek uyarıcılar içerebilir. Bu sebepten bir ürünü denemeden önce dikkatli olunuz, eğer şüpheleriniz veya sağlık problemleriniz varsa doktorunuzun onayını almadan kullanmayınız.

Güvenebileceğiniz ürünlerden biri; Nutrica’nın ürünü olan Advaslim. Aynı anda hem kalori alımınızı azaltarak hem de yavaşça metabolizma hızınızı arttırarak güvenli kilo vermeniz prensibi üzerine çalışmaktadır.

Advalsim, içinde deniz kabuklarından elde edilen doğal bir lif olan chitosanın özel bir formunu bulundurur. Bu form sayesinde advalsim yemeklerden önce alındığında midedeki asidik ortamın genişlemesini sağlar ve tokluk hissi yaratır. Advalsim içinde bulunan Pyruvate ve Commiphora ile aynı zamanda yavaşça metabolizma hızını yükselterek istenmeyen yağların yakılmasına ve kolesterol dengesinin sağlanmasına yardımcı olur.

8-Yavaş yiyin

Sakin! Birileri önündeki tabağı çalacakmış gibi hemen tüm yemeği ağzına tıkmana gerek yok. Eğer lokmalarınızı iyi çiğneyerek ve yemeğin tüm tadına vararak yerseniz; beynin mideye dolu olduğunu söylediği 20 dakikalık dilime yetişebilirsiniz.

9-Az miktarda alkol alın

Yemeğiniz ile beraber bir kadeh şarap içebilirsiniz her ne kadar siz mayalı içkilerden birini tercih etseniz de. Size bunu söylemekten nefret ediyorum ama alemlerde alacağınız kaloriler çabalarınızı boşa çıkaracaktır. Diyetinizde alacağınız boş kalorileri vermek çok zordur.

Birada da yüksek miktarda maya ve şeker vardır, diğer içkiler ise yüksek şeker içerirler bu yüzden şarap rejimdeyken en uygun alkollü içecektir. Alkol metabolizmanızı yavaşlatır, yiyecek kısıtlamanızı düşürür, kandaki şeker oranını yükseltir ve kilo almanızı sağlar. Buna ilaveten içkinize eklediğiniz şuruplar, likörler hatta sodalar, sıvı şekerlerdir ve diyetinize hiçbir faydası yoktur. Diyet karışımları seçmeniz veya büyük erkekler gibi sek içmenizi öneririz.

10-Yağlı yiyecekleri kesin

Eğer hep maç izlerken bir kap dolusu cips yiyorsanız, varacağınız son bel çevrenizde o kap büyüklüğünde yağ tabakası oluşmasıdır. Bir gramından 9 kalori aldığımız doymuş yağ atar damarımızı tıkar ve kötü kolesterol seviyesini yükseltir.

Kötü yağların yanı sıra linoleic, Omega 3,6 and 9 gibi vücut için gerekli yağ asitleri (EFA) de vardır .Zeytin ve keten tohumunda bulunan çoklu doymamış ve doymamış yağ beyniniz için enerji sağlar ve kanınızdaki iyi kolesterol oranını dengede tutar. Yağı azaltılmış bisküvi ve gıdaların şeker veya başka bir içerik seviyeleri yükseltilmiştir , kalorileri hesaplandığından normal versiyonlarından pek farklı değillerdir.

11-Dışarıda fazla yemeyin

Eğer yiyecekler sizin önünüzde yapılmıyorsa, yemeğinizde sizin hayal edebileceğinizden daha fazla yağ ve katkı maddesi olma şansı yüksektir. Bir yemekte ne kadar sıvıyağ veya tereyağı varsa, yemek o kadar lezzetlidir. Porsiyonlarınızın büyüklüğünü ayarlayabilmek, içine koyacağınız yağ ve tuzu kontrol edebilmek için eğer mümkünse kendi yemeğinizi hazırlayın ve öğle yemeğinizi paketleyip yanınıza alın. Tatildeyseniz veya çalıştığınız yerde buzdolabı yoksa sakın kızarmış yiyecekler ısmarlamayın, onun yerine ızgara veya fırınlanmış yiyecekleri tercih edin. sosları tabağınızın kenarına isteyin ve mümkünse tabağınızın diğer tarafında patates dışında sebze olsun.

12-Televizyon izlerken yemek yemeyin

Pavlov’un teorisi kanıtlamıştır ki, yemek yiyerek bir iş yapıyorsanız, yaptığını iş ağzınızın sulanmasına sebep olacaktır. Yemek enerji içindir, eğlence için değil ve her akşam televizyon karşısında bir kase cips ile oturmak sizi zayıf yapmayacaktır. Sadece yemek masasında yemek yeyin ve yemek hazırlarken atıştırmayın. Eğer televizyon karşısında birşeyler atıştırmak zorundaysanız, tüm paket cipsi oturma odasına götürmeyin , küçük bir kaba biraz cips koyun ve kendinizi sınırlandırın.

13-Kendinizi yoksun bırakmayın

Size yemek konusunda dikkatli olmanızı söylemiştim, ama bazen rejimi biraz gevşetip kızartma veya milkshake sipariş etmek kabul edilebilir. Yemek, yaşamın büyük zevklerindendir. Bir kez yaşayacaksınız, arada bir yağlı veya şekerli yemek, sizi yoksunluk hissinden uzaklaştıracaktır.

Bunu çiğneyin

Korkutucu istatistik: Amerikalıların %60’dan fazlası kiloludur ve 1/4’ünden fazlası obezdir. Bu rakamlar sağlıklarını tehlikeye atma riski altında olan insanları göstermektedir. Düzgün yemeye başlarsanız, sağlıklı bir kiloya gelmeni kolay olacaktır. Ama bunun için yaşam şeklinizi değiştirmeli ve düzenli egzersiz yapmalısınız.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur,görüş ve önerilerinizi bu konu altına yorum olarak yazabilirsiniz.

sağlıklı zayıflamalar…

“zayıflama:kilo vermek için yapılması gerekenler,zayıflamak için yapmanız gereken 13 şey” için 18 yorum

    1. Benim bu konuda diiebylecec49fim tek c59fey kc3bcmc3bclatif olarak konvektif indeks dec49ferlerini dikkate almamalarc4b1 olabilir.Hemen ac59fac49fc4b1daki grafik, c4b0zmir’in c3b6c49fleden sonraki balon c3b6lc3a7c3bcmleri neticesinde ortaya c3a7c4b1kan sayc4b1sal sonuc3a7lar;Burada ilk dikkati c3a7eken c59fey, in (SWET) c3a7ok kc3bcc3a7c3bck bir dec49ferde olmasc4b1; c4b0zmir ic3a7in uyarc4b1 vermeyi c3a7ok havada bc4b1rakmc4b1c59f.c4b0kinci bir faktc3b6r ise; (CINS) yani konvektif engellemenin -57 dec49ferinde olmasc4b1, ac3a7c4b1klayc4b1cc4b1 ifadeyle yukarc4b1 atmosferde sc4b1cak havanc4b1n yc3bckselmesini c3b6nleyen orta gc3bcc3a7te negatif bir tabakanc4b1n varlc4b1c49fc4b1na ic59faret etmesi ve bunun kc4b1rc4b1labilmesi veya etkisiz kalmasc4b1 ic3a7in dikey rc3bczgarlarc4b1n da gc3bcc3a7lc3bc olmasc4b1 gerekir. Ama ne yazc4b1k ki, dc3bcn CAPE dec49ferinin 800 lerde kalmc4b1c59f olmasc4b1 orta seviyede bir konvektif potansiyel enerjiye ic59faret ettic49finden, yukarc4b1daki bu negatif alanc4b1 etkisizlec59ftirememic59f.c39cc3a7c3bcncc3bc bir faktc3b6r ise, lifted indeks’in -4 ten bc3bcyc3bck olmasc4b1 DMc4b0’nin uyarc4b1sc4b1nc4b1 gereksiz kc4b1lc4b1yor. c387c3bcnkc3bc yapc4b1lan bilimsel gc3b6zlemler neticesinde -4 ve bundan daha dc3bcc59fc3bck dec49ferlerden itibaren c59fiddetli orajlarc4b1n oluc59ftuc49fu gc3b6zlemlenmic59ftir. Kaldc4b1 ki burada; LIFT -2.03, hafife yakc4b1n orta seviyede atmosferik kararsc4b1zlc4b1k demek. Dc3b6rdc3bcncc3bc desteklemeyen sayc4b1sal bir veri ise; Vertical Total (VTOT) dec49feri; bu da basitc3a7e 850 mb sc4b1caklc4b1c49fc4b1 ile 500 mb sc4b1caklc4b1c49fc4b1nc4b1n dc3bcc59fey farkc4b1 ile hesaplanan bir indeks dec49feridir. Bir bc3b6lgede oraj oluc59fabilmesi ic3a7in bunun 28 ve daha bc3bcyc3bck dec49ferlerde olmasc4b1 gerekir. Ancak yukarc4b1 da bu da ne yazc4b1k ki 27.3 , bu sc4b1nc4b1ra c3a7ok yakc4b1n bir dec49fer ama DMc4b0’nin uyarc4b1sc4b1 gerc3a7ekten ilginc3a7 olmuc59f, c3a7c3bcnkc3bc bc4b1rakc4b1n uyarc4b1nc4b1n gereksizlic49fini orajc4b1n oluc59fmasc4b1 bile zordaymc4b1c59f. Bec59finci duruma gelince; Total Totals Indeks (TOTL) dec49ferinin c59fiddetli bir fc4b1rtc4b1na oluc59fabilmesi ic3a7in en az 53 olmasc4b1 lazc4b1m, 44 ten kc3bcc3a7c3bck dec49ferlerde zaten oraj oluc59famc4b1yor. Burdaki TOTL ise 47. Bir de c59funu hatc4b1rlatayc4b1m, c3b6rnec49fin yukarda TOTL 59 olsaydc4b1 veya lifted indeks -6 olsaydc4b1 yine hemen c59fiddetli bir durum olacak diye dc3bcc59fc3bcnmek yanlc4b1c59f olurdu c3a7c3bcnkc3bc bu indekslerin hepsi birbirini onaylaycc4b1 olmasc4b1 gerekir. c4b0ndekslerle ilgili okuyun. Neyse ben bec59f tane sebep saydc4b1m, dic49fer olabilecek nedenleri Ozan Hoca sc3b6ylesin.

  1. çok yardımcı oldunuz ewet bnde 14 yaşındayım ve kilom 52 ye kadar çıktı formda kaLABİLMEK için bunları uygulayacağım…:=)

  2. bn çok şişmanım 50kilym ve 13 yaşndaym 40 veya 45 kiloya inmek içn ne yapmam grkiyo ama çok zayflamak istiyorm lütfen bana yrdm edin…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.