sağlıklı yaşam: akciğerler için nefes egzersizi

nefes egzersizleri ciğer kapasitenizi arttırmanızı sağlar. bu şu anlama geliyor; ciğerlerimiz birim nefeste daha fazla havayla, dolayısı ile oksijenle dolar ve daha az  yorularak daha fazla oksijenden faydalanırız. aldığımız oksijenin 1/4 ünü beyin, kalan 3/4 ünü ise vücudun diğer bölümleri kullanır. işte bu nedenle 3 adımda gerçekleşen bir egzersizi sizlerle paylaşıyoruz;

1. adım: burnunuzdan derin bir nefes alın (ciğerlerinizin havayla dolduğunu hissedin) ve yaklaşık 10-15 saniye kadar tutun, nefesinizi ağzınızdan ciğerleriniz tamamen boşalıncaya kadar verin.


2. adım: tekrar burnunuzdan derin bir nefes alın, nefesinizi tutun 10-15 saniye sonunda(nefes vermeden) tekrar nefes almaya çalışın, 3-5 saniye sonra nefesinizi ağzınızdan tamamen verin.

3. adım: tekrar derin bir nefes alın, 10., 15. ve 20. saniyelerde tekrar nefes almaya çalışın ve yine 3-5 saniye sonra nefesinizi ağzınızdan boşalıncaya kadar verin. 

“sağlıklı yaşam: akciğerler için nefes egzersizi” için 6 yorum

  1. nefes egzersizleri usülünce yapıldığında ; -bilhassa diyafram geliştirme egzersizleri- akciğerin kanı daha kaliteli bir şekilde oksijenlemesi sağlandığı gibi ; vagus siniri de uyarıldığı için vücutta sakinleştirici olan, parasempatik sinir sisteminin daha baskın hale gelmesi de sağlanmış olur. bir taş ; çok kuş :))))

  2. @ Ahmet. Yanlış bilgiler vermişsiniz. Nefes egzersizleri bizim her zaman önerdiğimiz egzersizlerdir. Akciğer kapasitesini arttırmanın çok çeşitli yöntemleri vardır. Özellikle yüzücüler bu ve benzeri egzersizleri aksatmadan yaparlar. Bunları bir hekim olarak yazıyorum. Ayrıca Kalp Doktorluğu diye bir şey yoktur. Kardiyoloji ya da Kardiyovasküler cerrahi vardır.

    1. Kardiyoloji, ingilizce cardiology, kardio latincede kalp demek, loji de bilim anlamına geliyor. Kardiyoloji kalp bilimi demek, o yüzden kalp doktoru demenin ne sakıncası var anlamadım, bir şeyi yabancı kelime söyleyince havalı mı oluyoruz …

  3. Adamın cıgerı patlar 10 sanıye tut gene nefes al mumkun degıl bunu yapmayın arkadaslar onun yerıne kalp doktoruna gorunun ve 20 dk tempolu yuruyus yapın ılk haftalarda sonra 20 dk tempolu yurus arada kosu sonra bunu arttırın daha yararlı olur. Ben futbol oynadım kapasıtem dusuk oldugu zaman en az 2 saat sonra et kesıgı gıbı cıgerlerımde hıssettım ve bır daha aynı sıkıntıyı yasamadım ama sporu bıraktım 5 6 sene gene aynısı oldu sımdı nabız ıkı adımda tavan yapıyor bunun nedenı yanı bellı vucut hazır degıl. Kalp alısıyor 60’da atmaya 70 80 batıyor. Cıger kapasıtende aynı 10 alıyorsa hava kalp hızı ıle bırlıkte kapasıte dusuk oldugu ıcın sıkıntı yaratır. Ilk once doktora sonra ıstedıgınız yuruyus seklını uygulayın ılk gun 10 sonra 20 sonra 30 kendı vucudunuzu anlarsınız.. Baktınız kalp doktoru’na ragmen cozum olmadı nefes testı yaptırın astım fılan durumu olabılır. Ve SIGARA ALKOL ASLA KULLANMAYIN BEN KULLANMADAN TUM BU DEDIKLERIMI YAPTIM.

  4. gerçekten çok yararlı bi konu. teşekkürler önemli bir paylaşım. hergün uygulayacağım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.