ekonomi:merkez bankasından sürpriz faiz indirimi

merkez bankası oluşan kriz ortamını yumuşutmak adına bugün sürpriz bir şekilde faizlerde yüzde 1.5 indirim oranında indirime gitti.

Kurul’un faiz indiriminde, yavaşlamaya devam eden iktisadi faaliyetteki toparlanmanın zaman alacağı, enflasyon üzerindeki aşağı yönlü baskıların süreceği ve enflasyon düşüşünün hızlanacağı öngörüsü etkili oldu.
Para Politikası Kurulu’nun bugün gerçekleştirilen Şubat ayı toplantısına Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz başkanlığında üyeler Erdem Başçı, Burhan Göklemez, M. İbrahim Turhan, Abdullah Yavaş ve Mehmet Yörükoğlu katıldı.


Toplantı sonrası yapılan açıklamada, gecelik borçlanma faiz oranının yüzde 13’ten yüzde 11.50’ye, borç verme faiz oranı da yüzde 15.50’den yüzde 14’e indirildiği bildirildi. Bu arada Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalar arası Para Piyasası’nda saat 16.00-17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 9’dan yüzde 7.5’e, borç verme faiz oranı ise yüzde 18.50’den yüzde 17’ye düşürüldü.
Açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla gecelik ve bir haftalık vadelerde tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 14.50’den yüzde 13’e indirildi.

Bu faiz indirimi piyasalarda ve borsada oldukça olumlu karşılandı,ayrıca bu faiz indirimi merkez bankasının son 4 ayda yaptığı 3.indirim.buna göre son 4 ayda faiz oranları yüzde yaklaşık olarak 5.5 seviyesinde indirime geçti.

Bakalım bu faiz indirimi gerçek sektöre nasıl yansıyacak?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.