ekonomi:islam dünyasının en büyük 100 şirketi

genel sekreterliğini bir türk ikmaleddin ihsanoğlunun yaptığı islam konferansı örgütüne üye 57 ülke arasından araştırma yapan Dinar Standart bu ülkeler arasında en büyük 100 şirketi sıraladı.

ilk 100 de 23 şirketle türkiye ilk sırada ancak listenin tepesinde elbette petrol şirketleri ve saudi Aramco var.


Listede en büyük büyümeyi gerçekleştiren şirket ise yüzde 72 ile Türk şirketi Goldaş. Bu şirketi yüzde 46 ile Suudi kimyasal şirketi SABIC izliyor.

Ağırlıklı olarak İKT bünyesindeki şirketleri inceleyen danışmanlık şirketi Dinar Standard’ın Müdürü Rafiyuddin Şikoh, SABIC, Zain ve Ülker gibi şirketlerin küresel çapta büyük oyuncular haline geldiğini belirtiyor.

Listenin başında bulunan Saudi Aramco’nun 2007’deki geliri 215 milyar doları bulurken, ikinci sırada yer alan iran Milil Petrol Şirketi’nin geliri ise 101 milyar dolar. Listenin 6. sırasında yer alan Koç Holding de 39.5 milyar dolarlık gelire sahip. İkinci Türk şirketi Sabancı Holding ise yaklaşık 12 milyar dolarlık geliriyle listenin 18. sırasında bulunuyor. Diğer bazı Türk şirketleri ise Ülker (25.), Ziraat Bankası (28), iş bankası (30), Doğan Holding (33),,turkcell(34), Akbank (35), Enka (43), Goldaş (61), Boydak (90).

Liste biraz eskide olsa şimdiki durumda hemen hemen bu şekilde,ilerde daha üst sıralarda ve daha çok türk şirketi görmemiz dileğiyle…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.