google araştırma:google de en çok tıklanan sayfalar ve ilginç bir tespit

Bugün internette gezinirken bulduğum bu bilgiyi sizinle paylaşmak istedim.Googledan ilginç ancak bir o kadar da dopru bir tespit gelmiş,buna göre arama sonuçlarına göre çıkan sayfalarda aramayı yapan kişinin en çok tıkladığı, en çok dikkatini çeken bağlantıları bilimsel bir yolla ele almış.

Google tarafından yapılan bir araştırma aynı anda birçok farklı türde arama yapan evrensel arama yeteneğinin geliştirilmesinde uzmanlara yardımcı oluyor. Bu araştırmada deneklerin gözleri takip edilerek, kendilerine kesin sonuçlar verebilecek arama ölçütleri kullanıldığında sonuçları sayfa üzerinde nasıl takip ettikleri gözlemleniyor.


Resimden göreceğiniz üzere sayfa üzerinde bir üçgen formu oluşuyor. En çok bakılan yer ilk iki sonuç ve aşağıya gidildikçe bakılma sayıları azalıyor. Buradan alınan bilgileri kullanarak evrensel arama sayfasını oluşturmaya çalışan Google, aynı zamanda arama sonuçlarındaki başlıklarda aranan anahtar kelimelerin kalın yazılmasının da önemli bir dikkat çekici nokta olduğunu belirtmiş.

we love google ;)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.