aylara göre balık ziyafeti

ocak : hamsi, kalkan, torik, alabalık, kefal ve yayın balığı lezzetlidir. çinekop ve izmarit lezzetsizdir. barbunya, mercan ve kılıç az miktarda bulunur.

şubat: gümüş, hamsi, izmarit, kalkan, mersin, mezgit, torik, kaya balığı, kefal, levrek lezzetlidir. kalkan bol miktarda bulunur. palamut ve lüfer yağını kaybetmeye başlar.

mart : gümüş, izmarit, kalkan, mersin, mezgit, kaya, kefal, levrek, yayın lezzetlidir. ( kefal, kalkan ve levreğin en lezzetli dönemleridir).


nisan : gümüş, izmarit, kalkan, mersin, morina, levrek, kefal, kaya balığı lezzetlidir. kalkan, mercan ve levrek boldur.

mayıs : gümüş, izmarit, mercan, mezgit, mersin, levrek, kaya balığı ve kefal lezzetlidir. uskumru, istavrit, hamsi ve palamut yağ bakımından zayıflar.

haziran : akya, kaya balığı, mersin, mercan, orkinos, orfoz, sardalya ve sarıağız lezzetlidir. balık açısından bereketsiz bir aydır haziran bu yzden bulunan balıklar pahalıdır.

temmuz : çinekop, akya, kaya balığı, orkinos, sarı kanat, sinarit, sarıağız ve trança lezzetlidir. sardalya mevisimi başlar ve istavrit oldukça lezzetlidir.

ağustos : barbunya, çinekop, çipura, kılıç, lüfer, palamut, orfoz, sardalya, sarı kanat lezzetlidir. çingene palamudu bu ay başlar. sardalyanınsa en leziz olduğu dönemdir.

eylül : akya, barbunya, çipura, kılıç, levrek, lüfer, tekir, sardalya, palamut, orfoz ve trança lezzetlidir. bu ay irileşen palamut maksimum lezzettedir. lüferse az çıktığı için pahalıdır.

ekim : akya, barbunya, iskorpit, karagöz, kofana, levrek, lüfer, palamut, orfoz, sarıağız, tekir, torik, uskumru, kefal, sazan ve yayın lezzetlidir.

kasım : hamsi, iskorpit, mercan, karagöz, kofana, palamut, torik, uskumru, kefal ve yayın lezzetlidir. uskumru bol bulunur.

aralık : hamsi, iskorpit, mercan yavrusu, torik, alabalık, kefal, turna ve yayın lezizdir. hamsi ve tekir bol miktarda bulunur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.