Google Pagerank nedir?

Google Pagerank kavramı en basitinden google’ın sitenize 0-10 arasında verdiği değerdir.Website sahipleri arama motorları tarafından daha çok önemsenmeyi istediklerinden bu değeri hep en üstte tutmak isterler.

Google, bir sayfaya verilen bağlantı miktarını ve önemini belirtmek için o sayfaya 0 ila 10 arasında bir değer, PageRank, atar. Sayfa değeri, internette gezinen herhangi bir insanın belirli bir sayfayı, bir sayfadan diğerine verilen bağlantıları takip ederek ziyaret etme olasılığını tahmin eder. Her bağlantı bir oy demektir. Diğer bir değişle PageRank diğer sitelerin bir site üzerinde oy kullanabilmelerini sağlayan bir pusula gibidir.


Tabi ki her sitenin verdiği bağlantı da eşit derecede önemli olmamaktadır. Bazı bağlantılar daha güçlüdür. Örneğin, bize bağlantı veren sayfa değeri yüksek bir sayfadan insanların bize ulaşma olasılığı yüksek olduğundan böyle bağlantılar bizim sayfamıza daha fazla puan getirir.

Son olarak ise pagerank güncellemeleri her 3-4 ayda bir toplam olarak yapılmaktadır ve sitenizin kalitesine ve aldığınız linklere göre de değişmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.