ytl yerini tl ye bırakıyor,yeni çıkacak olan paranın yeni özellikleri

bildiğiniz gibi 2009 yılıyla birlikte halen kullanmakta olduğumuz Ytl ibaresinin yerine Tl geliyor.Yani eski alışkanlığımıza geri dönüyoruz.Peki tl değişimiyle birlikte gelecek olan yeni banknotun özellikleri neler?

– Renk Değiştiren Şerit: Banknota farklı açılardan bakıldığında altın sarısına dönüşüyor. Üzerinde kupür değeri ve ”TL” harfleri bulunuyor.

– Emniyet Şeridi: Kağıda gömülü olarak yer alıyor. Üzerinde kupür değeri ile ”TL” harfleri bulunuyor. Banknot ışığa tutulduğunda her iki yüzden de kesintisiz bir hat şeklinde görülüyor.


– Filigran: Banknotların ön yüzünde bulunan Atatürk portresinin küçüğü ile kupür değerini gösteren rakamdan oluşuyor. Banknot ışığa tutulduğunda her iki yüzden de görülüyor.

– Bütünleşik Görüntü: Banknot ışığa tutulduğunda sol üst kenarda yer alan şekiller arka yüzdeki şekillerle birleşerek kupür değerini oluşturuyor.

– Mikro Yazı: Banknotların ön yüzünde ay-yıldız motifinin içindeki kupür değeri ve ”TL” harfleri ile holografik şerit folyo üzerindeki dikdörtgen şeklin alt ve üst kenarındaki ”TCMB” ibaresi mikro yazılı bulunuyor.

– Mini Yazı: Banknotların ön ve arka yüzünde mini yazılar bulunuyor.

– Banknotlar Arasında Boyut Farkı: Farklı değerdeki 6 banknot, 6 farklı boyutta.Banknotların uzun kenarlarında 6 mm, kısa kenarlarında ise ikili gruplar halinde 4 mm fark bulunuyor.

– Renklendirilmiş Banknot Kağıdı: Banknotlarda beyaz kağıt değil, kupürün hakim renginin tonunda açık renkte kağıt kullanıldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.