yemek tarifi:topik,en güzel mezelerden biri…

eski istanbul, ermeni mezesidir. en güzeli asmalı mescitte yenilir. yılbaşı için sofraya özel bir lezzet sunmak isteyenler için tarifi :

malzemeler :


2 patates , 2 bardak nohut , yarım kilo soğan, 200 gr tahin, kuş üzümü, antep fıstık, tarçın, yenibahar, tuz, toz şeker, zeytinyağı

yapılışı : nohutlar geceden suya konulur. ertesi gün nohutlar ve patatesler haşlanır. ikiside haşlandıktan sonra beraber püre yapılır bir kenarda bekletilir. burada nohutlar haşlandıktan sonra kabukları soyulmalıdır.

yarım kilo soğan bıçakla çok küçük olmayacak şekilde kesilir. en az 1,5 saat suda haşlanır. haşlandıktan sonra soğanların içine tahin, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, bir yemek kaşığı zeytin yağı, bir tutam tarçın, yenibahar, antep fıstığı, kuş üzümü ve tuz konulup karıştırılır. o da ayrı bir yerde bekletilir.

büyükçe bir folyo kağıdı serilir yapılan püre spatula yardımıyla folyo kağıdına yayılır. üstüne soğanlı harç yayılır. daha sonra folyo kağıdı ortadan ikiye katlanır. yani soğan harcı arada kalmış, iki tarafta da patatesli nohut püresi kalmış olur. buzdolabına konulur. soğuyunca folyo kağıdından tabağa alınır, servis yapılır.

“yemek tarifi:topik,en güzel mezelerden biri…” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.