burçlar değişti:işte 2009 yılının yeni burçları

Antik çağdaki gökbilimciler, burç hesabı yaparken dünya yörüngesindeki kaymaları hesaba almadılar. Alman bilim adamlarının hesabına göre 6.7 milyar insanın burcu değişti. Bugün kullanılan burçlar kuşağı, yaklaşık 2200 yıl önce dünyadan bakıldığında dünyadan görünen güneşin 12 takımyıldızına göre yer aldığı konuma göre hesaplanıyordu. Ancak antik astrologlara göre güneş dünyanın çevresinde dönüyordu. Yani teorileri daha baştan hatalıydı.

Alman bilim adamlarına göre işte bu bilgi eksikliği, burç sisteminin baştan hatalı olduğu anlamına geliyor. Dusseldorf Üniversitesi’ne göre yörüngedeki değişiklik nedeniyle her yıl hafif hafif batıya doğru kayıyor. Bu da yeni bir burç haritasının varlığını ortaya çıkarıyor. Yörüngedeki bu hareketle yüzyıllar içerisinde dünyanın dönüşünde 36 derecelik bir sapma gerçekleşti. Burçlar da 2200 yıl öncesine göre 10’da bir oranında yani yaklaşık bir burç kaydı. Bu hemen hemen herkesin burcunun kaydığı anlamına geliyor. Yani 220 yıl önce 27 Kasım’da doğan biriyle 1960 yılında 27 Kasım’ında doğan birinin burcu aynı değil. 29 Kasım ve 17 Aralık arasında doğanlar da sıralamaya sonradan giren 13’üncü takımyıldız Yılan burcuna giriyor.


İşte yeni burç takvimi:

Oğlak: 20 Ocak-16 Şubat
Kova: 16 Şubat-11 Mart
Balık: 11 Mart-18 Nisan
Koç: 18 Nisan-13 Mayıs
Boğa: 13 Mayıs-21 Haziran
İkizler: 21 Haziran-20 Temmuz
Yengeç: 20 Temmuz-10 Ağustos
Aslan: 10 Ağustos-16 Eylül
Başak: 16 Eylül-30 Ekim
Terazi: 30 Ekim-23 Kasım
Akrep: 23 Kasım-29 Kasım
Yay: 17 Aralık-20 Ocak
Yılan: 29 Kasım-17 Aralık

“burçlar değişti:işte 2009 yılının yeni burçları” için 6 yorum

  1. :/ ben kovayım oğlak oluyom hiç alakasıda yok :/ ben kovayla tamamen uyuyorum oğlak la alakam yok yanından
    geçmem bikere inatçıı bile değilimm hemde hiçç çokk saçma

  2. Ben, önceden de oğlaktım, şimdi de. Değişen bişey olmamış.
    Bence her alanda bilim kendini yeniliyor, gelişiyor. Bu nedenle bu araştırma normaldir. Herkese bilimin ışığında duyurulur! Not: Bu kız milleti lak lak etmekten başka bişeyden anlamaz; bilimden hiç anlamaz! Ondan hep erkeklerden çıkıyor ya BİLİMADAMI ! EE, boşuna bilimle uğraşanlara BİLİMADAMI denmemiş! Çünkü hep erkekler bilimle daha yakından ilgili. Saygılarımla!

  3. ya evet ya ben balık burcuyum ve balık burcunun özelliklerine taşıyorum oysa şimdi kova oldun deniyo ne şaçmalık kardeşim buuuuuuuuuuuuu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.