sağlıklı ve beyaz dişler için yapılması gerekenler

diş sağlığı insan hayatının en önemli maddelerinden biridir,sağlıksız bir diş ve dişeti diş hastalıklarından çok vücudun genel metabolizmasını bozmakta ve daha nice kötü sonuçlar doğurmaktadır.Bunları bildiğimiz halde pek çoğumuz dişlerimize ve dişetlerimize hala gereken önemi vermemekteyiz.

peki diş sağlığı için öneriler nelerdir.Bunları da uzman birinden alalım…

Peynir, yapısındaki kalsiyum fosfat ve peptitler ile ağızdaki asit miktarını azaltarak, dişin yapısını güçlendirir. Peynir, ayrıca tükrük akışını uyararak asit ortamını azaltmakta ve mekanik temizliğe yardımcı olmaktadır.


– Süt, içeriğindeki kazein, kalsiyum, laktat, iyonize kalsiyum, fosfat iyonları, yağ ve vitaminler ile diş çürüklerini engellemektedir. Ancak, süte katılan şeker çürük riskini artırır.

– Yer fıstığı, fosfat ve kakao, tannik asit içeriği ile ağız sağlığının korunmasına yardımcı olur.

– Kepekli unun içinde bakterilerin asit oluşturmasını engelleyen maddeler vardır.

– Elma ve havuç gibi meyveler ise ısırarak yenildiğinde dişlerin mekanik olarak temizlenmesine ve dişeti sağlının korunmasına yardımcı olur.

– Şekersiz veya xylitol, karbamid, bicarbonat, flor, kalsiyum ve fosfat içeren sakızlar da tükrük akışını hızlandırarak plak birikimini azaltır ve diş çürümelerini engeller.

Ayrıca bunlara ilaveten dişlerimizi düzenli olarak fırçalamamız gerektiğini söylemeye gerek yok herhalde…

sağlıklı günler…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.