diş sağlığı:diş fırçalama taktikleri

diş sağlığının ne denli önemli olduğunu önceki yazılarımda da belirtmiştim.Hatta diş sağlığının sadece dişleri fırçalamakla olmayacağını da belirttim ,yediğimiz yiyecekler,içtiğimiz içecekler,çevre koşulları,genel sağlık durumumuz bile diş sağlığımız etkiler hatta dişlerimizi nasıl fırçaladığımız bile bundan etkilidir,yanlış fırça tutumu ve fırçalama diş sağlığımıza hiçbir etki etmez.Peki doğru diş fırçalama nasıldır?

1.   Diş fırçası 45 derecelik açı yapacak biçimde tutulur ve diş eti hizasından başlanarak ağız boşluğuna doğru fırçalamaya başlanır. Dış yüzeylerden başlayan fırçalama sert darbeler halinde değil, yumuşak ve daireler çizecek biçimde, ön dişlerden arka dişlere doğru yapılmalıdır.


2.   Daha sonra dişlerin iç yüzeyleri aynı şekilde fırçalanır. Bu işlemde fırça eğik tutularak, diş etinden ağız boşluğuna doğru hareket ettirilir.

3.   Daha sonra dişlerin çiğneme yüzeyleri fırça düz olarak ileri geri hareket ettirilerek fırçalanır.

Fırçalama işleminin en az iki-üç dakika sürmesi gerekir. Sağlıklı diş etleri fırçalama sırasında kanamaz.Kanama olduğu durumda dişetlerinizde mutlaka bir problem vardır,tartar vs… oluşmuş olabilir diş hekimini ziyaret etmeniz bu durumda gereklidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.