danıştay:danıştayın görevleri nelerdir?

son günlerde anayasaya mahkemesiyle yaşadığı sorunlarla gündeme gelen danıştayın görevleri nelerdir peki?

ülkemizde hukuk hiç de sanıldığının aksine özgür ve hür değil,taraftan uzak siyasete müdahale etmemesi gerekirken maalesef ki ülkemiz hukuk sistemi böyle değil.En azından ben böyle düşünüyorum,kim katılır kim katılmaz orasını aklı selim karar verip düşünün…


Anayasa’da öngörülen Yüksek Mahkemelerden biri olan Danıştay, Anayasa’nın 155. maddesine göre, yürütme organına yardımcı bir inceleme, danışma ve karar organı olmanın yanısıra, yönetimin yargı yoluyla denetlenmesinde etkin ve önemli görev yapan bir yargı kuruluşudur.

Bugün Danıştayın idari görevleri ile yargı görevi birbirlerinden kesin olarak ayrılmış ve her iki görevi yürütecek daireler birbirinden tamamen ayrı olarak kurulmuşlardır. Yönetimin yargı yoluyla denetlenmesi görevini, idare ve vergi mahkemeleriyle birlikte, Danıştayın dava daireleri yürütmektedir.

Günümüzde Danıştay, 1982 yılında yürürlüğe giren 2575 sayılı Danıştay Kanununa göre örgütlenmiştir. Bu Kanuna göre Danıştay, onikisi dava, bir idari olmak üzere onüç daireden oluşmaktadır. Bugün Danıştayda, Danıştay Başkanı, Başsavcı, başkanvekilleri, daire başkanları ve üyeler olarak, 95 yüksek mahkeme hakimi görev yapmaktadır.

Danıştayda ayrıca, dava dosyalarını inceleyerek daire veya görevli kurullara gerekli açıklamaları yapmak, tutanakları hazırlamak ve karar taslaklarını yazmakla görevli, tetkik hakimleri ve davalar hakkında hukuki düşüncelerini bildirmek üzere savcılar bulunmaktadır.

“danıştay:danıştayın görevleri nelerdir?” için 3 yorum

  1. 12 ayda(2011)tbmm kaç gün tatildeydi.sayamadım.bir defasında 75 gün.adalet bunun neresinde.yığın,yığın iş varken bu tatil bollluğu.istikbalde,muhtemel neticeler.ne olabilir.bu tatil bolluğu devam ederse.okuyana,anlıyana saygılar.mb.05378258833-6.2.12-06.45-bakbakalim49@gmail.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.