Cansuyu kredisi:Cansuyu kredisine başvuru ve cansuyu kredisi hakkında bilinmesi gerekenler?

Hükütmetin global mali krizin etkisini en aza indirmek adına kobileri canlandırmaya yönelik olarak faizsiz verdiği bir kredi cansuyu kredisi.Ve inanılmaz başvurular oldu ve kobiler bu krediyi kullanmaya başladı .Peki cansuyu hakkında bilinmesi gerekenler neler?

Bu soruların yanıtlarıda yazının devam kısmında…

1. ESNAF VE SANATKAR KREDİSİ DESTEK PROGRAMI NEDİR?

Esnaf ve Sanatkarlarımızın, finansman ihtiyaçlarının karşılanabilmesi ve piyasada yaşanan nakit sıkışıklığının bir ölçüde giderilebilmesi amacıyla, ilk defa imalatçı esnaf ve sanatkarlarımıza yönelik olarak “0” faizli kredi desteği programını başlatılmıştır.

KOSGEB tarafından başlatılan “Esnaf ve Sanatkar Kredisi Destek Programı” ile imalatçı esnaf ve sanatkarımıza “0” faizli Cansuyu Kredisi verilecektir. Toplam 5000 imalatçı esnaf ve sanatkarın yararlandırılması planlanan program uyarınca, imalatçı esnaf ve sanatkar başına sağlanacak azami 25 bin YTL kredinin faizi KOSGEB tarafından karşılanarak imalatçı esnaf ve sanatkarımıza 0 faizli kredi kullanma imkanı sağlanacaktır. Programda, kadın girişimcilere de pozitif ayrımcılık yapılarak işletme başına 30 bin YTL’ye kadar kredi kullandırılacaktır.

Program kapsamında 5000 esnaf ve sanatkara toplam 125 milyon YTL’lik kredi kullandırılacaktır. 18 ay vadeli olan bu destek programında esnaf ve sanatkarlar faiz ödemeyecek, faizler tamamen KOSGEB tarafından karşılanacaktır.

KOSGEB’in verdiği kredi faizi destek programları içinde, ilk kez esnaf ve sanatkara yönelik olarak uygulanacak Destek Programı için başvurular 20 Ağustos 2008 Çarşamba gününden itibaren başlayacaktır.

2. KREDİNİN GERİ ÖDEMESİ NASIL OLACAK?


Esnaf ve Sanatkar Kredisi Destek Programı”, ilk 6 ayı ödemesiz, 3 ayda bir ödemeli ve 18 ay vadeli olacaktır.

3. BÖLGE KONTENJANLARI NEDİR?

0 faizli destek kapsamında 125 milyon YTL’lik kaynağın;

% 25’i Güneydoğu ve Doğu Anadolu,

% 25’i diğer kalkınmada öncelikli yörelerde

% 50’si de normal ve gelişmiş yörelerdeki imalatçı esnaf ve sanatkara kullandırılacaktır.

Kredi kullanımı 125 milyon YTL’lik kaynakla sınırlı olacak ve kullanılmayan kontenjanlar diğer bölgelere tahsis edilebilecektir.

4. BAŞVURU ŞEKLİ NASIL OLACAK?

İmalatçı esnaf ve sanatkarımız tarafından yapılacak başvurularda izlenecek yol aşağıdaki gibi olacaktır.

Esnaf ve sanatkarlarımızın öncelikle;

Esnaf ve Sanatkar Siciline ve odasına kayıtlı olması,

TESK onaylı kapasite raporuna sahip olması

gerekmektedir.

Kredi desteğinden yararlanmak isteyen esnaf ve sanatkarlarımız, kendisine en yakın KOSGEB Hizmet Merkez Müdürlüğüne başvurarak KOSGEB Veri Tabanına kayıt olacaktır. Bu kayıt esnasında başvuru yapılan Merkezdeki KOSGEB uzmanları esnaf ve sanatkarlarımıza yardımcı olacaktır.

Güncel KOBİ Beyannamesi ve Yararlanıcı Durum Tespit Formu (YDTF) belgeleri doldurulacaktır. (Bu belgeler, KOSGEB Hizmet Merkezleri Müdürlüklerinde doldurulmaktadır)

Bu adımları tamamlayan esnaf ve sanatkarlarımız;

Ziraat Bankası,

Halkbank,

Vakıfbank,

Türkiye İş Bankası,

Yapı Kredi Bankası,

Garanti Bankası,

Akbank

Türk Ekonomi Bankasına

doğrudan başvuracak ve kredi talebinde bulunacaktır.

Yapılan başvurular, KOSGEB ve bankalarca belirlenecek kriterlere göre değerlendirilecektir.

Teminat sorunu yaşayabilecek olan imalatçı esnaf ve sanatkarımız, Kredi Garanti Fonuna (www.kgf.com.tr) başvurabilecektir.

5. KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?

Esnaf ve Sanatkar Kredisi Destek Programından, imalat sektöründe NACE Sınıflandırmasına göre Kısım D İmalat kapsamında faaliyet gösteren, esnaf ve sanatkar odalarına kayıtlı, kapasite raporuna sahip olan imalatçı esnaf ve sanatkarımız,  kendisine en yakın KOSGEB Hizmet Merkezlerinden birine gidip KOSGEB Veri Tabanına kaydolarak yararlanabilecektir.

KOSGEB Hizmet Merkezleri Türkiye çapında toplam 55 Merkezde bulunmaktadır. (NACE Sınıflandırmasına göre Kısım D İmalat sektörleri Ek-1’de, KOSGEB Hizmet Merkezleri’nin adresleri Ek-2’de yer almaktadır.)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.