kurban bayramında nasıl beslenmeli,kurban bayramında neler yemeli

Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Kurban Bayramında şeker ve şekerli besinlerin yanında et tüketiminin de arttığı kaydedildi.

Bunlara dikkat!

Vücudun yapı taşı olan proteinlerin en önemli kaynağı olan etlerin sebzelerle birlikte pişirilmesi veya yanında sebze tüketilmesinin sağlıklı beslenme için gerekli olduğuna işaret edilen açıklamada, “Kurban Bayramı’nda özellikle şişmanlık, kalp-damar hastalığı, diyabet, hipertansiyon, mide rahatsızlığı gibi sağlık problemi olan bireyler ve yaşlılar beslenmelerine dikkat etmelidir” denildi.


Açıklamada, bu tür rahatsızlığı olanların yağsız veya az yağlı etleri tercih etmesi, kısıtlı miktarda et tüketmesi ve aşırıya kaçmaması gerektiği ifade edilerek, şunlara dikkat çekildi:

“Kurban Bayramı’nda tüketim miktarının yanı sıra pişirme yöntemlerine de dikkat edilmelidir. Etlerin pişirilmesinde haşlama, ızgara gibi yöntemler tercih edilmeli, kızartmalardan kaçınılmalıdır. Çok yüksek ısıda uzun süre pişirme ve kızartma yöntemi çeşitli kanserojen maddelerin oluşumuna neden olabileceği için tercih edilmemelidir.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.